Korony

Korony protetyczne pozwalają na odbudowę zębów bardzo zniszczonych i stanowią rozwiązanie w sytuacji, kiedy korony zęba nie da się już odbudować materiałem kompozytowym (plombą). Stosuje się je dla wzmocnienia zęba w sytuacji kiedy ten uległ destrukcji w wyniku próchnicy, złamania, leczenia kanałowego oraz dla poprawy estetyki. Ponieważ korona odtwarza uszkodzonego zęba można poprawić jego kształt, wielkość, położenie oraz kolor w przypadku przebarwień. Ma kształt czapeczki nakładanej na zęba i cementowanej na stałe tzn., że nie można jej wyjąć z ust. Korony mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpowszechniej stosuje się korony porcelanowe na podbudowie metalowej. Porcelana jest obojętna dla organizmu, charakteryzuje się wysoką estetyką oraz trwałością koloru. W odcinku przednim preferuje się korony pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu, które charakteryzują najlepszą estetyką.


Mosty

Mosty protetyczne pozwalają na uzupełnienie brakujących zębów wykorzystując pozostałe zęby własne pacjenta. Most składa się z koron protetycznych zacementowanych na zębach sąsiadujących z brakiem zębowym (zębach filarowych) oraz przymocowanego do nich przęsła, które uzupełnia brakujący ząb bądź zęby. Mosty protetyczne są rodzajem uzupełnień stałych czyli takich, które są na stałe zamocowane w jamie ustnej a pacjent nie ma możliwości samodzielnego ich wyjęcia. Mosty stanowią doskonałą alternatywę dla protez ruchomych (wyjmowalnych) wszędzie tam, gdzie ich wykonanie jest możliwe (są obecne zęby po obu stronach braku zębowego w odpowiedniej ilości i jakości). Takie rozwiązanie jest skuteczne nawet do trzech brakujących zębów obok siebie. Najczęściej wykonuje się mosty na podbudowie metalowej wykonane porcelaną. Tam gdzie najbardziej liczy się estetyka uzupełnienia wykonuje się mosty na podbudowie z tlenku cyrkonu.


Protezy

Protezy ruchome to protezy wyjmowane czyli takie, które pacjent może samodzielnie wyjąć z jamy ustnej i ponownie założyć. Protezy te mogą odtwarzać zarówno niewielkie jak i rozległe braki z uzębieniu, łącznie z całkowitym bezzębiem. W naszym gabinecie oferujemy protezy częściowe oraz całkowite wykonane z akrylu oraz protezy szkieletowe, które posiadają metalowy szkielet mocujący protezę na zębach własnych pacjenta. Wskazania do wykonania protezy szkieletowej są bardziej rygorystyczne niż do protezy akrylowej. Zachowane zęby muszą być w odpowiedniej ilości, jakości i rozmieszczeniu.


Licówki

Licówka jest uzupełnieniem zewnętrznej, najczęściej wargowej powierzchni zęba w odcinku przednim. Wykonuje się ją ze wskazań estetycznych, najczęściej z powodu przebarwienia zęba ale też w przypadku chęci zmiany jego wielkości, kształtu czy przy niewielkich wadach zgryzu. Licówka może być wykonana bezpośrednio w gabinecie z kompozytu o wysokich walorach estetycznych lub z porcelany przez technika w laboratorium.