Usuwanie kamienia nazębnego

Zabieg ten zwany skalingiem polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni zębów przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Kamień nazębny powstaje w wyniku wapnienia płytki nazębnej najczęściej w trudno dostępnych dla szczoteczki miejscach. Jest podłożem rozwoju bakterii, prowadzi do obniżania się szyjek zębowych, próchnicy i chorób przyzębia . Nieleczona paradontoza skutkuje krwawieniem dziąseł, rozchwianiem i wypadaniem zębów.


Piaskowanie

Jest to zabieg polegający na usuwaniu płytki nazębnej, osadów i przebarwień zębów za pomocą piaskarki. Urządzenie to podaje pod ciśnieniem mieszaninę specjalnego piasku i wody która dociera do wszystkich nawet najdrobniejszych szczelin i usuwa wszystkie szkodliwe osady i przebarwienia, a tym samym minimalizuje ryzyko powstania chorób zębów i dziąseł. Piaskowanie jest zabiegiem uzupełniającym usuwanie kamienia nazębnego.


Lakowanie

Jest zabiegiem profilaktycznym wykonywanym w zdrowych zębach stałych najlepiej niedługo po ich wyrznięciu. Polega na wypełnieniu bruzd, szczelin i zagłębień zębów na powierzchniach żujących specjalnym lakiem uwalniającym fluor. Są to miejsca trudno dostępne do oczyszczania a więc sprzyjające rozwojowi próchnicy szczególnie u dzieci.


Fluoryzacja

Jest zabiegiem polegającym na wzmocnieniu szkliwa specjalnymi preparatami z duża zawartością fluoru. Może być stosowana w formie lakierowania lub nałożenia preparatu z fluorem w postaci żelu lub pianki. Fluoryzacja zabezpiecza zęby przed próchnicą i nadwrażliwością.