Wybielanie zębów

W naszym Gabinecie proponujemy Państwu dwie najbardziej popularne i sprawdzone metody wybielania zębów:

Niezależnie od metody pierwszym etapem wybielania jest odpowiednie przygotowanie oraz kwalifikacja do zabiegu. Najpierw należy wykonać przegląd jamy ustnej, podczas którego ocenia się stan zębów i dziąseł. W przypadku stwierdzenia ubytków próchnicowych, nieszczelnych wypełnień i odsłoniętych szyjek istnieje konieczność ich wyleczenia przed wybielaniem. Należy także wykonać profesjonalne oczyszczanie zębów z kamienia i osadu za pomocą ultradźwięków i piaskarki. Dopiero całkowicie wyleczone i oczyszczone zęby można poddać zabiegowi wybielania. Trzeba zaznaczyć, że uzupełnienia protetyczne (korony, mosty) oraz wypełnienia w zębach, licówki itp. niezależnie od metody nie ulegają wybieleniu. Niekiedy więc po jego zakończeniu należy je wymienić ze względu na różnice w ich barwie w stosunku do wybielonych zębów. Zawsze przed rozpoczęciem zabiegu oceniamy kolor zębów wg specjalnego kolornika i zapisujemy go w karcie. Po zakończeniu wybielania czynność tą powtarzamy, porównujmy wyniki i oceniamy efekty. Czasem dobrze jest wykonać fotografię. Pacjent poza pouczeniem otrzymuje od nas ulotki i instrukcje aby niczego nie przeoczył.

Poniżej ogólnie przedstawiamy oferowane przez nas metody:

1

Metoda nakładkowa nocna

W tej metodzie pacjent sam, pod kontrolą lekarza wykonuje wszystkie czynności. Po odpowiednim przygotowaniu, jak we wstępie, pobieramy pacjentowi wyciski na szyny do wybielania. Na podstawie wycisków technik w laboratorium wykonuje silikonowe szyny idealnie dopasowane do uzębienia pacjenta. Na kolejnej wizycie kontrolujemy szyny w jamie ustnej pacjenta oraz dobieramy stężenie środka wybielającego. W tej metodzie wynosi ono średnio 10-20%. Dobór stężenia wykonujemy na podstawie stopnia przebarwienia zębów oraz oczekiwań pacjenta. Tłumaczymy pacjentowi jak należy wykonywać wszystkie czynności: Wieczorem po umyciu zębów żel umieszcza się w odpowiedni sposób w szynach, które nakłada się na zęby. Nadmiary żelu, które wypłyną należy usunąć szczoteczką lub palcem. Metoda ta nazywana jest nocną, gdyż szyny zakłada się właśnie na noc do snu, rzadziej na kilka godzin w ciągu dnia. Rano należy zdjąć szyny, dokładnie je wyczyścić, wypłukać jamę ustną z resztek żelu oraz umyć zęby. Cała procedura wybielania wymaga kilkakrotnego powtórzenia ww. czynności. Wybielanie można wykonywać z dnia na dzień lub z przerwani gdy pojawi się nadwrażliwość zębów. Średnio wybielanie tą metodą trwa tydzień. W tym czasie pacjent zgłasza się na wizyty kontrolne, gdzie oceniamy efekty i dobieramy stężenia kolejnych preparatów wybielających.

2

Lampa Beyond

W metodzie tej cały proces wybielania jest ograniczony do jednej wizyty i wszystkie czynności wykonuje lekarz. Zaczynamy od odpowiedniego przygotowania jak we wstępie. Następnie dobieramy odpowiedni czas wybielania w zależności od stopnia przebarwienia zębów oraz oczekiwań pacjenta. Na jednej wizycie wykonujemy 3 seanse wybielające trwające od 8 do 15 minut, tak więc całkowity ich czas wynosi 24-45 minut. Najpierw zakładamy specjalny rozwierak na wargi i policzki aby odsłonić wszystkie zęby. Dziąsła i odsłonięte szyjki pokrywamy płynną żywicą, tzw. koferdamem mającym je ochronić przed działaniem żelu wybielającego i lampy. Następnie nakładamy żel wybielający na zęby i włączamy lampę Beyond na wcześniej zaprogramowany czas. Stężenie środka wybielającego w tej metodzie jest największe i wynosi 35%. Po skończeniu seansu usuwamy żel wybielający, sprawdzamy efekt oraz kontrolujemy stan zębów i dziąseł. Nakładamy kolejną porcję żelu, włączamy lampę itd. W sumie wykonujmy 3 takie seanse pod rząd podczas jednej wizyty. Na koniec usuwamy żel i koferdam z dziąseł oraz prosimy pacjenta aby dokładnie wypłukał jamę ustną. Cały zabieg trwa około godziny i poza samym wybielaniem obejmuje czas potrzebny na przygotowanie pacjenta przed zabiegiem, czynności wykonywane w trakcie i po zabiegu. Więcej informacji o tej metodzie można uzyskać na stronie www.wybielanie.pl Tam możecie Państwo również obejrzeć film przedstawiający taki zabieg.

Porównując obie metody nie da się stwierdzić która jest lepsza. To tak jakby zapytać która marka samochodów jest lepsza, BMW czy Mercedes? Na to pytanie rozkład odpowiedzi byłby zapewne równy. Tak więc zawsze dobieramy metodę indywidualnie. Każda ma zapewne swoje wady i zalety. Jeżeli na przykład Pacjent cierpi na nadwrażliwość zębów to lepsza będzie metoda nakładkowa, gdyż stężenie żelu jest tam o wiele niższe a proces wybielania jest rozłożony w czasie. Jeżeli z kolei Pacjent nie ma tyle cierpliwości, żeby przez kilka dni podczas spoczynku nocnego musiał zakładać szyny do wybielania to lepiej wybrać wybielanie lampą, gdyż cały proces jest ograniczony do jednej wizyty w gabinecie. Efekt i trwałość wybielania w przypadku obu metod jest porównywalna, według producentów wynosi średnio kilka lat. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo to krąży na ten temat wiele mitów. Obie metody są stosowane od wielu lat z powodzeniem na całym świecie i gdyby były szkodliwe na pewno zostałyby zakazane. Przykładowo w USA, gdzie prawo pod tym względem jest bardzo rygorystyczne zabiegi wybielania oferuje 92% stomatologów. Badania naukowe wykazały natomiast, że utrata wapnia ze szkliwa podczas dziesięciu godzin poddawania działaniu 10% środka wybielającego jest mniejsza niż przy 2,5 minutowym kontakcie zębów z napojem typu cola. Jedynym problemem, który występuje dość powszechnie podczas wybielania jest przejściowa nadwrażliwość zębów na zimno. Reasumując, decyzja co do najbardziej odpowiedniej w danym przypadku metody jest podejmowana na podstawie Państwa oczekiwań oraz danych uzyskanych podczas badania stomatologicznego